2-4 spelers (vanaf 8 jaar)
15-30 minuten
Auteur: Reiner Knizia
Uitgever: 999 Games (2025)
Het spel…
Behalve uitbreidingen krijgt bijna ieder succesvol spel wel een duo- of dobbelversie. De zoektocht naar El Dorado had al wel een zelfstandig speelbare variant, maar nog niets met dobbelstenen. Het Dobbelavontuur brengt daar verandering in.
Net als in eerdere dobbelspellen als de Pick a Pen-reeks en Cascadito heeft het dobbelavontuur vier verschillende scenario’s in oplopende moeilijkheidsgraad. Ook nu vink je flink wat af, uiteraard met als doel als eerste de eindbestemming te bereiken. Maar ondertussen moet je wel in verschillende tempels van de Muisca een offer brengen, voordat ze je toegang verlenen tot El Dorado.
Een speler gooit alle zeven dobbestenen, waarna de spelers er om beurten een kiezen om een vakje aan te vinken. Je kunt daarbij kiezen tussen je expeditie en de middelen. Het liefste vul je iets van de expeditie in, want daar moet je uiteindelijk als eerste de finish bereiken. Maar zeker als de dobbelstenen op beginnen te raken komt het vaak voor dat je niet vooruit kunt en je in de verschillende middelen moet investeren.
Dat is op zich geen straf: met de middelen kun je bepaalde symbolen sparen die je op het juiste moment kunt aankruisen in de expeditie als je daar met de dobbelstenen niet vooruit kunt, of als je anders te weinig geld hebt om te offeren in een tempel of door een stad te mogen.
Heb je in voldoende tempels geofferd, je je een weg gebaand naar het eindpunt, en voldoende geld hebt om El Dorado te betreden, dan wordt de ronde uitgespeeld en heb je het spel gewonnen. Slagen andere spelers er die ronde ook nog in om te finishen, dan wint de speler die de meeste tempeloffers gebracht heeft.


…en de waardering
In het inmiddels enorme aanbod aan dobbelspellen is het niet eenvoudig om iets nieuws te bedenken. Toch is Knizia dat met dit dobbelavontuur gelukt. Net als het bordspel is dit een echte race. Even rustig wat sparen voor bonussen voor later is er niet bij. Ook moet je goed in de gaten houden hoe ver je medespelers al zijn, zeker als je twijfelt welke dobbelsteen je als eerste moet nemen.
Met vier verschillende scenario’s kun je ook prima een tijd vooruit voordat het allemaal wel meer van hetzelfde lijkt te zijn. Het speelt lekker weg en leent zich ook uitstekend voor onderweg.

