Gespeeld: augustus 2026 (Roger)

Geplaatst door

Door vakantie wat later dan normaal, maar hier dan toch nog een terugblik op augustus waarin 39 keer een spelletje op tafel kwam. Zeven spellen lagen daar voor het eerst. Van al deze nieuwe spellen vond ik ‘De Slimste Mens ter wereld – Het spel’ het leukst. Dit spel is gebaseerd op de TV-quiz De Slimste Mens. Voor sommige Spellengekken en vele anderen een meer dan bekend spel. Deze nieuwe spelversie, weet de populaire TV-quiz op een leuke manier te benaderen. De andere 6 nieuwe spellen volgen in alfabetische volgorde.

In De Slimste Mens ter Wereld- Het Spel speel je eerst 4 ronden die vergelijkbaar zijn met de TV-quiz. Zo beginnen we met de 3-6-9 ronde, is er de puzzelronde en ook de open deur. Het spel komt met 4 timers die elke keer als je aan de beurt bent wordt ingedrukt. De seconden lopen terug, maar bij elk goed antwoord, krijg je er ook weer seconden bij. De twee spelers die na 4 ronden de meeste seconden hebben staan, spelen vervolgens de finale. Net zoals in de TV-quiz. Ondanks dat je even moet wennen met het zelf bijhouden (knoppen drukken) van de seconden en het wisselen met vragenstellers, is dit toch best een spannende en zenuwslopende spelvertaling van het origineel. Voor de buis heb je altijd zo de goede antwoorden paraat, maar nu aan tafel met de seconden die weglopen, ervaar je zowaar iets van de enorme druk die de spelers ‘in het echt’ ondergaan. Mooi gedaan.

In mijn favoriete spellenwinkel werd Botswana mij aangeraden. Een Knizia spel dat er mooi uitziet en snel speelt. Uiteraard vroeg ik of het een gerecycled spel was. Dat bleek zo te zijn, maar de titel zij mij niets. Nu weet ik dat dit spel al zo’n 30 jaar geleden als Flinke Pinke uitkwam en sindsdien meerdere reïncarnaties heeft gehad. Onder andere als het door Peter Hein lang geleden beschreven Loco. Ben ik er toch weer ingetrapt. Deze versie is dan wel de mooiste van allemaal, zal ik maar zeggen. Speltechnisch is het overigens nog altijd zo leuk als Peter Hein ooit beschreef (4 pionnen), maar het pakte mijn familieleden niet helemaal. Toch een beetje een leeuw in de zak.

Deep Regrets is voor mij een spel dat in de Ameritrash categorie valt. Een spel dat heel sfeervol en avontuurlijk is opgezet, maar vaak een zwak of haperend spelsysteem kent. Dit in tegenstelling tot de Eurogames die sterke spelmechanismen kennen, maar veelal sfeer en thema missen. Nu is dit alweer een wat oudere tegenstelling en in de loop van de jaren zijn de genres meer naar elkaar toe gegroeid. Toch moest ik er weer even aan denken bij Deep Regrets. Hier wordt fantasie met realiteit leuk vermengd waarbij je door teveel slechte vissen te vangen ook daadwerkelijk wat gek wordt, maar daar zowel de nadelen als voordelen van plukt. Dat is grappig bedacht en het spelsysteem werkt ook nog. Toch voelde het voor mij nog wel als een spel vol ballast en moet je vaak goed nagaan wat ook alweer de stappen waren en wat je nu moet doen. Daarmee haakte ik toch een beetje af (in het spel was ik ook al psychisch vrij ver heen). Nee, leuk voor 1 of 2 keer, maar dan heb je het ook wel gehad.

De Kathedraal is al een wat ouder spel. Het was in zijn tijd één van de grotere workerplacer spellen. Het ook al vrij bejaarde De Kathedraal: Het Kaartspel is een slagenspel waarin je probeert zowel kaarten met grondstoffen te verzamelen als kaarten met je eigen ambachtslieden. Met deze laatste kun je de grondstoffen vervolgens omzetten in punten. Verder zitten er nog wat positieve en negatieve puntenkaarten bij. Grappige is dat alle kaarten willekeurig verdeeld worden, dus ook de ambachtslieden in jouw kleur. Een slag wordt simpelweg gewonnen door de hoogste kaart. Geen troeven of dat soort grappen. Win je daarmee ambachtslieden van andere spelers, dan zijn die voor jou geen punten waard, maar de betreffende speler kan er die ronde niets mee. Best wel eens leuk voor een keer, maar toch ook te simpel en weinig uitdagend om lang leuk te blijven.

Over Flatiron heeft Dagmar eerder een mooie recensie geschreven. Ik kan mij daar alleen maar bij aansluiten. Dit is een goed spelend en spannend tweepersoonsspel. Bonus is ook nog eens een mooi speelbord dat ontstaat in het opbouwen van het fameuze gebouw. Het spel is ook overzichtelijk in zijn mogelijkheden, maar die bieden best wel wat speldiepte in letterlijke en figuurlijke zin. Als je van spellen houdt waarin je steeds zoekt naar de beste balans tussen acties en scoremogelijkheden, dan zal deze zeker niet tegenvallen.

Tijdens een weekendje in Oldenburg raadde ik Schnitzeljacht aan bij mijn zus. Zij kocht het en die avond hebben we het met zijn drieën gespeeld. We hebben erg hard gelachen, maar dat was vooral om hoe stom spel het was. Het kwam bij ons totaal niet uit de verf. Ik zou het nog wel een kans geven met meer spelers, maar ik heb niet veel hoop. Het spel is wellicht te simpel. Iedere speler heeft 5 kaarten met daarop een dier die in een rangorde tot elkaar staan. De hoogste in de rangorde is 1 punt waard en de laagste 5. Elke ronde speel je verdekt één van deze dierkaarten. Van boven naar beneden worden de dieren opgeroepen. Heb je het dier, dan laat je dat zien en geef je aan welk dier onder je wordt opgegeten. Heeft iemand die neergelegd, dan ligt die uit het spel. Je mag de kaart voor je laten liggen als je wordt opgeroepen of niet wordt opgegeten. Zo speel je 2 of 3 ronden en dan kijk je wie de meeste punten heeft. Ik had er zelf iets meer van verwacht, maar wellicht zat ons spelgroepje niet in de goede flow.

Naast De Slimste Mens, kwam ook het nieuwe Top 2000 Muziekspel op tafel. Dan verwacht je al gauw een soort van Hitster variant en dat was het ook wel een beetje. Toch zat er een grappige twist aan en hebben we er als familie best het nodige plezier aan beleefd. Het Top 2000 Muziekspel speel je in teams . In ons geval twee tegen twee. Om de beurt neemt één van de spelers de rol van quizmaster op zich. Er wordt een code gescand en Spotify speelt het nummer. Nu moet elk team (en speler in het team waar de ander de quizmaster speelt) in het geheim de bekende elementen opschrijven, zoals titel, artiest en decennium. Ook moet worden aangegeven of het in de top 100 van 2025 staat. De antwoorden worden gegeven en voor elk goed antwoord ontvangt het team een punt (telt af vanaf 40 naar 1). Daarna deelt de quizmaster een leuk feitje over het nummer/de artiest en moeten de teams weer in geheim aangeven of dit waar is of niet. Ook hier levert een goed antwoord een punt op. Vanaf de top 10 is elk goed antwoord dubbele punten waard. Het is als teams natuurlijk lastig om te overleggen zonder de andere teams wijzer te maken, maar met een pen en achter een deksel kun je op het antwoordpapiertje toch het nodige doen. We vonden dit dan ook verrassend leuk. Wat ook wel goed werkt is dat het team dat voor staat de quizmaster levert. Dit maakt dat dit team wat meer met een handicap speelt, omdat er iemand wegvalt in de zoektocht naar een goed antwoord. Het was dus een hit, maar wel met een bekend nadeel van dit soort spellen. Doe je het te vaak, dan kennen de vragen geen geheimen meer voor je.

Van alle spellen deze maand waren de op TV-quizzen gebaseerde spellen goed vertegenwoordigd. Omdat ze niet geregistreerd staan in de BoardGameGeek, moest ik genoegen nemen met het plaatje van een nog ‘Top Secret’ Spel. Dat is niet het geval. Ze zijn al te koop en binnenkort volgen ook hier de recensies. Het meest gespeel was echter Ticket to Ride – De legendes uit het Westen. De eerste week van de vakantie waren we weer een keer met de hele familie op pad en konden we goed vaart maken met dit Legacy spel. Het bevalt ons zeer goed, maar na elke jaargang komt er weer zoveel bij dat we nu al gauw ruim 2 uur bezig zijn met een spelpotje. Het lukte dan ook niet het spel in de vakantie uit te spelen. Nog twee jaargangen en we zullen zien we het meeste verdient heeft in deze race naar het westen. Ik ben ook benieuwd wat voor een spel er overblijft om later te blijven spelen. Verder geeft het maandoverzicht 6 nieuwe spellen aan in plaats van 7. Het Top 2000 Muziekspel zag de app mysterieus genoeg niet als nieuw spel.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *